Znamy słodki miód wielokwiatowy i wytrawniejszy miód gryczany. Słyszeliśmy o miodach lipowym, akacjowym, spadziowym iglastym. Z czego jeszcze może powstać? Jakie są najdziwniejsze, najciekawsze i najbardziej oryginalne miody? Sprawdź!
Miody prosto z polskiego ogródka
Część „egzotycznych” miodów tak naprawdę pochodzi z rodzimego podwórka. Doskonałymi przykładami są miód tymiankowy wytwarzany z kwiatów tego aromatycznego zioła oraz miód z mniszka lekarskiego, pozyskiwany z kwiatów mniszka i traktowany jako produkt leczniczy – syrop. Obie rośliny można używać do przygotowywania dań również w innej postaci, np. świeżych liści bądź suszu.
Sezon jesienny kojarzy nam się z pysznymi dyniami. Dobrze jednak wiedzieć, że i z tej rośliny może powstać miód – miód dyniowy z nektaru kwiatów. Zbiera się go pod koniec wakacji, czyli u schyłku sierpnia.
Znane owoce i orzechy pod postacią miodu
Wiesz, że część owoców, które mijasz w sklepie, a nawet kupujesz, można spotkać również w formie miodu? Tutaj świetnymi przykładami są miód mandarynkowy, miód z owoców liczi oraz miód z awokado.
Miodowymi odpowiednikami mogą się pochwalić także orzechy, np. makadamia. Dalej mamy mniej znane w czystej postaci rośliny: eukaliptus (miód dostępny jest w kilku wariantach pochodzących z roślin z różnych części świata) oraz chruścina jagodna z drzewa poziomkowego. W ostatnich latach popularnością cieszy się miód konopny zawierający CBD.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Biozdrowy.pl.
Zdj. Shutterstock