Sushi na dobry początek – co musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po pałeczki? Odpowiadają sushimasterzy z restauracji Susharnia
Sushi to jedna z najbardziej popularnych potraw kuchni japońskiej. Danie składa się z zakwaszanego ryżu, alg morskich, różnych rodzajów surowych lub wędzonych ryb, a także wielu dodatków takich jak świeże lub marynowane warzywa. Sushi może być podawane w postaci rolek, małych kulek lub kanapek (ryż i dodatki owinięte w omlet tamago). Co jeszcze musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po pałeczki?
Choć istnieje wiele odmian sushi, do najpopularniejszy zaliczamy maki, hosomaki, futomaki, uramaki i nigiri. Poniżej krótka charakterystyka.
- Maki – podstawą dania jest zakwaszony ryż, do którego dodaje się rybę, warzywa, grzyby lub owoce morza. Całość zawinięta jest glonem o nazwie nori.
- Hosomaki – składają się z zakwaszonego ryżu i jednego składnika (np. awokado, pędy bambusa, tykwa itp.).
- Futomaki – są bardziej okazałe niż hosomaki i zawierają kilka składników, np. rybę i świeże lub marynowane warzywa.
- Uramaki – to taki odwrócony rodzaj maków. Ryż jest na zewnątrz rolki, a dodatki w środku.
- Nigiri – to wałek z zakwaszonego ryżu z jednym dodatkiem, który jest położony na górze. Najczęściej jest to surowa ryba.
Jak podawać sushi i spożywać sushi? O czym pamiętać?
Podawanie sushi jest sztuką, która wymaga odpowiedniego przygotowania i znajomości zasad.
- Sushi powinno być podawane na specjalnym talerzu lub desce do sushi. Talerze i deski do sushi są dostępne w sklepach specjalizujących się w produktach japońskich. Jeśli nie masz dostępu do takich sklepów, możesz użyć tradycyjnego talerza lub deski do serwowania potraw.
- Nigdy nie mieszaj różnych rodzajów sushi na jednym talerzu lub desce. Każdy rodzaj sushi powinien być podany na osobnym talerzu lub desce.
- Nigiri powinny być ułożone na dole talerza lub deski, a maki na górze.
- Do jedzenia używaj pałeczek, a do przesuwania potraw po talerzu lub desce łopatki. Osoby niewprawione mogą spożywać sushi przy pomocy dłoni, o ile każdy kawałek zostanie zjedzony od razu, bez dzielenia go na kęsy.
- Sos sojowy nalej do miseczki i maczaj w nim sushi. Ostry chrzan wasabi podaje się osobno. Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością. Potrawa powinna być jedynie muśnięta chrzanem. Marynowany imbir spożywa się pomiędzy kolejnymi kawałkami sushi.
Pierwszy raz z profesjonalistami
Pierwszy kontakt z sushi warto przeżyć w renomowanej restauracji, jak np. łódzka Susharnia, uznana przez klientów Pyszne.pl za najlepszą restaurację sushi w Polsce, by mieć gwarancję, że danie zaprezentuje pełen bukiet smaków i zostanie przygotowane zgodnie z japońską tradycją. Jeśli obawiasz się swojej reakcji na taką feerię smaków, możesz zdecydować się na obiad lub kolację w domu. Sushi Śródmieście z dowozem pod drzwi jest sposobem na pewnego rodzaju kulinarny kompromis.