Energooszczędność i wygodna obsługa sprawiają, że płyty indukcyjne z roku na rok zyskują na popularności. Stały się one nie tylko modnym i stylowym rozwiązaniem w kuchni, ale również sposobem na przyjemniejsze i zdrowsze gotowanie. Poznaj zalety płyt indukcyjnych!
Jak działają płyty indukcyjne?
Działanie płyt opiera się o indukcję elektromagnetyczną. Technologia ta polega na wytwarzaniu się pola magnetycznego między garnkiem a płytą indukcyjną. Pole magnetyczne może wytworzyć się jednak wyłącznie przy zastosowaniu naczyń z materiałów ferromagnetycznych, z jakich produkowane są garnki do indukcji Gerlach. Po postawieniu garnka na kuchence, płyta indukcyjna dobiera moc, jaka przekazywana jest do dna garnka – w pierwszej kolejności nagrzewa się garnek, a dopiero wtórnie płyta indukcyjna.
Zalety płyt indukcyjnych
Zasada działania płyt indukcyjnych sprawia, że korzystanie z tego rozwiązania jest energooszczędne. Płyta bowiem reguluje moc grzania, dzięki czemu nie nagrzewa się cała, a jedynie na obszarze, na jakim stoi garnek. Inne będzie więc zużycie prądu przy nagrzewaniu niewielkiego rondla, a inne, gdy gotuje się danie w dużym garnku indukcyjnym 10l. Ponadto gotowanie na płycie indukcyjnej zajmuje mniej czasu niż na kuchence gazowej.
Dodatkowym atutem płyt indukcyjnych jest niewielkie ryzyko poparzenia, a także znacznie łatwiejsze utrzymanie kuchenki w czystości. Uważać jedynie należy na dania, które mają tendencję do kipienia – w takiej sytuacji należy wyczyścić płytę jak najszybciej, by płyn nie zdążył na niej zastygnąć.
Chociaż jednorazowy wydatek związany z kupnem płyty indukcyjnej oraz nowych garnków do indukcji jest dla domowego budżetu odczuwalny, taka inwestycja naprawdę się opłaca. Energooszczędność, wygoda i nowoczesna estetyka przekonują coraz więcej osób do zmiany kuchenki z palnikami gazowymi na płytę indukcyjną.
Fot. Shutterstock.