Przebarwienia na twarzy mogą się pojawić w wyniku oddziaływania słońca, zmian hormonalnych, przyjmowania leków, trądziku, zapalenia skóry. Niezależnie od podłoża istnieje lista składników łagodzących zmiany. Poznaj je i pozbądź się problemu!
Witamina C
Witamina C to substancja o działaniu antyoksydacyjnym i regulującym powstawanie barwnika skórnego. Korzystnie wpływa na rozjaśnianie skóry i stymuluje produkcję kolagenu. W serum rozjaśniającym przebarwienia powinna występować w formie stabilnej, np. etylowanej.
Niacynamid
Niacynamid jest elementem lub podstawą popularnych kremów i maści na przebarwienia, ponieważ zakłóca transport barwnika w skórze, a więc ogranicza powstawanie pigmentu i tworzenie się bądź zaostrzanie przebarwień. Działa też antyoksydacyjnie.
Azeloglicyna
Na rozjaśnianie przebarwień korzystnie wpływa także azeloglicyna, substancja polecana osobom mającym wyjątkowo wrażliwą cerę. Nie powoduje alergii ani podrażnień. Nadaje się do skóry suchej i naczynkowej. Reguluje wydzielanie sebum.
Arbutyna
Arbutyna jest substancją szczególnie istotną w kontekście przebarwień powstałych w wyniku trądziku, infekcji związkami fototoksycznymi, alergii. Ma działanie rozjaśniające tego typu zmiany.
Kwas kojowy
Za regulację powstawania przebarwień odpowiada m.in. kwas kojowy, kolejny wartościowy składnik kremów i peelingów. Świetnie sprawdza się w przypadku fotostarzenia obejmującego zmiany barwnikowe. Nadaje się też do łagodzenia przebarwień wynikających z zaburzeń barwnikowych, np. o podłożu hormonalnym.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sklep.bio-med.pl.
Zdj. Shutterstock