Chcesz upamiętnić zmarłą osobę, ale nie możesz stawić się na pogrzebie bądź przyjść na grób 1 listopada? Sprawdź, jak inaczej możesz okazać szacunek bliskiemu, który odszedł. Poznaj sposoby na upamiętnianie zmarłych stosowane na całym świecie.
List do zmarłej osoby
Jedną z najchętniej wybieranych metod upamiętniania zmarłych jest pisanie do nich listów. To doskonała okazja do przepracowania uczuć i emocji związanych z odejściem bliskiego. Prywatną, intymną korespondencję można później odczytać na głos bądź spalić. Alternatywą dla dzieci jest wykonywanie rysunków.
Zapalenie świeczki online
Jeżeli nie możesz stawić się na cmentarzu ze względu na chorobę lub przebywanie w innym mieście, a nawet państwie, wejdź na stronę cmentarza wirtualnego i zapal świeczkę online. Wykup miejsce dla bliskiej osoby i napisz jej dedykację, podaruj cyfrowe kwiaty czy maskotkę. Wirtualny nagrobek możesz wykupić na określony czas bądź bezterminowo – ceny są bardzo atrakcyjne.
Ołtarzyk zmarłego
We wstępnej fazie żałoby pomóc może zrobienie ołtarzyka w miejscu, które zmarły szczególnie lubił: jego sypialni, warsztacie przy domu, ogrodzie. W takim zaciszu „porozmawiasz” z bliskim bez konieczności opuszczania posesji w okresie, w którym nie będziesz czuł się gotowy na stawianie światu czoła.
Puszczenie lampionu
Lubisz gesty i symbole? Rozwiązaniem dla Ciebie może być upamiętnienie zmarłego poprzez puszczenie specjalnego lampionu wzbijającego się w powietrze dzięki płomieniowi. Przyczep do niego liścik lub słowo, które chciałbyś przekazać zmarłemu.
Inne warte uwagi metody upamiętnienia to zasadzenie drzewa, zrealizowanie planów i marzeń zmarłego, podzielenie się ze światem jego twórczością, obejrzenie jego ulubionego filmu bądź zrobienie czegoś, co zawsze robiliście razem.
Artykuł powstał we współpracy z wirtualną nekropolią https://www.wirtualnycmentarz.pl/.
Zdj. Shutterstock