Brak lub niedobór snu to powszechny problem XXI wieku, choć znany jest już od dawna. Zaburzenia snu mogą wynikać z psychicznych bądź fizycznych problemów zdrowotnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że skutki braku snu niekiedy ujawniają się w postaci schorzeń przewlekłych. Jakie są konsekwencje bezsenności?
Konsekwencje braku snu
Nawet w pojedynczych przypadkach niewyspania się czy odłożenia snu przez więcej niż dobę można odczuć objawy przejściowe. Należą do nich zwykle zmęczenie, ból głowy, rozdrażnienie czy pogorszenie koncentracji. Typ objawów oraz ich intensywność zależą gównie od stopnia niedoboru snu. Trzeba jednak wiedzieć, że długotrwałe problemy z zasypianiem w przyszłości zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia poważniejszych dolegliwości. Wśród nich wymienia się:
- cukrzycę,
- choroby jelit,
- nadwagę i otyłość,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- nowotwory.
Jak walczyć z bezsennością?
Rozwiązanie problemu bezsenności może zupełnie inaczej wyglądać u różnych osób. Chodzi bowiem o to, by znaleźć przyczynę występowania zaburzeń snu. Od tego zależeć będzie dalsze postępowanie i leczenie. Na początku warto sięgnąć na przykład po kapsułki na sen z naturalnymi składnikami, które pomagają w wyciszeniu i odprężeniu. Istnieje wiele innych tradycyjnych metod na walkę z bezsennością. Jeśli jednak naturalne rozwiązania zawiodą, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. Odpowiedni sen odgrywa bowiem kluczową rolę w zachowaniu zarówno psychicznej, jak i fizycznej równowagi.
Fot. Shutterstock