Alergologia dziecięca jest jedna ze specjalizacji wyłonionych w medycynie, której uwaga poświęcona jest najmłodszym pacjentom. Zadaniem lekarza jest diagnostyka i leczenie chorób o podłożu alergicznym oraz ich profilaktyka. Czym dokładnie zajmuje się alergolog dziecięcy i kiedy trzeba umówić wizytę u specjalisty?
Alergolog dziecięcy – czym się zajmuje?
Alergie to problemy, które dotykają coraz więcej dzieci i dorosłych. Istotą problemu jest nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na kontakt z wybranymi substancjami, które u osób zdrowych nie powodują żadnych dolegliwości i objawów. Najczęściej wskazuje się na poszczególne grupy substancji, które mogą powodować nadwrażliwość:
- pyłki roślin,
- pokarmy,
- sierść zwierząt lub ich naskórek,
- pleśnie,
- grzyby,
- roztocza,
- leki,
- jad owadów,
- inne substancje.
Zadaniem alergologa jest wykonanie badań, które pomogą ustalić, jakie substancje powodują wystąpienie reakcji alergicznej oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwalającego zredukować symptomy, tym samym poprawiając komfort życia i samopoczucie pacjenta, bez względu czy u dziecka występuje uczulenie na alergeny wziewne, pokarmowe czy kontaktowe.
Kiedy trzeba udać się z dzieckiem do specjalisty?
Alergolog dziecięcy Zabrze otacza specjalistyczną opieką dzieci i młodzież od urodzenia do ukończenia 18 roku życia. Wizytę warto umówić wtedy, gdy u dziecka występują objawy, mogące świadczyć o problemach alergicznych.
Symptomy, jakie mogą zwiastować alergię to w szczególności:
- kaszel,
- duszności,
- napady kichania,
- wodnisty katar,
- wysypka,
- świąd skóry,
- łzawienie oczu.
Katar, kichanie, kaszel, duszności czy objawy występujące na skórze to objawy, które niekoniecznie muszą świadczyć o chorobie, a gdy utrzymują się w dłuższym okresie mogą wymagać specjalistycznej konsultacji medycznej oraz wykonania szczegółowych badań, w tym testów alergologicznych.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Allergo-Med.
Fot. Shutterstock