Dmuchawa bocznokanałowa to szczególny rodzaj wentylatora, który cechuje duża moc. Jak działa tego typu urządzenie? Jakie są jego zastosowania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jak działa dmuchawa bocznokanałowa?
Dmuchawa bocznokanałowa to urządzenie o prostej konstrukcji, które składa się z obudowy, wirnika promieniowego, silnika elektrycznego, a także tłumików dźwięku. Wirnik jest w tym przypadku osadzony bezpośrednio na wale silnika, a dzięki temu, że pracuje bezstykowo nie ulega zużyciu. Na króćcu ssącym oraz tłocznym znajdują się natomiast tłumiki, które skutecznie wyciszają urządzenie. Działanie wentylatora bocznokanałowego opiera się na teorii przepływu zwrotnego. Energia kinetyczna zamieniana jest w tym przypadku na ciśnienie, a wirnik w czasie pracy zasysa powietrze pomiędzy łopatki oraz przemieszcza je do kanałów promieniowo-bocznych. Uzyskany w ten sposób przepływ powietrza umożliwia wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, co zwiększa skuteczność pracy urządzenia.
Dmuchawa bocznokanałowa – zastosowanie
Dmuchawy bocznokanalowe to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystuje się je bowiem nie tylko w instalacjach klimatyzacji, czy wentylacji, ale również przy procesach transportowych, czy produkcyjnych. Zastosowanie znajdują także w procesach uzdatniania wody pitnej oraz oczyszczania ścieków.
Podsumowując należy stwierdzić, że dmuchawy bocznokanałowe to proste i niezawodne urządzenia, które znajdują szerokie zastosowania. Chcąc je nabyć warto zapoznać się z ofertą firmy Techem, z którą współpracowaliśmy tworząc ten artykuł.
Fot. Shutterstock