Ćwiczenia ze sztangą wszystkim kojarzą się z treningiem siłowym. Rzeczywiście jest to podstawowy rodzaj ćwiczeń, które warto wykonywać, by budować mięśnie. Co ciekawe, każde odpowiednio wykonane ćwiczenie angażuje do pracy większość mięśni. Nietrudno się domyślić, iż ten rodzaj treningu idealnie przygotowuje do innych sportowych aktywności. Jak ćwiczyć ze sztangą i na co warto zwrócić uwagę?
Sztanga z obciążeniem dla kobiet i mężczyzn
Takie wyposażenie sportowe jak sztanga z obciążeniem popularne jest zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Coraz częściej zobaczyć można panie ćwiczące na siłowni właśnie z obciążeniem. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ taki trening siłowy nie tylko wzmacnia mięśnie, ale poprawia także ogólną kondycję. Trening ze sztangą pozwoli poza tym znacznie polepszyć koordynację ruchową i uzyskać kontrolę nad swoim ciałem. Jest niezastąpiony jako pomoc w ujędrnieniu ciała oraz wzmocnieniu układu kostnego. Tak jak inne treningi, ćwiczenia ze sztangą poprawiają również metabolizm i pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Nie są trudne do wykonania, bo ćwiczyć ze sztangą można nawet we własnym domu.
Ćwiczenia ze sztangą w domu
Przy wykonywaniu ćwiczeń ze sztangą ważnych jest kilka aspektów. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej technice. Wśród uniwersalnych zasad wyróżnić można fakt, iż niezbędne jest zadbanie o prawidłową postawę podczas ćwiczeń. Mowa o sztywnym kręgosłupie w pozycji naturalnych krzywizn. Miednica powinna pozostać neutralna w stosunku do pleców, brzuch i pośladki należy utrzymywać napięte, kolana horyzontalnie umiejscowione nad stopami, natomiast łopatki trzeba utrzymać ściągnięte.
Ćwiczenie 1: Przysiad z obciążeniem
Klasyczny przysiad ze sztangą rozwija wiele mięśni, a efekty ćwiczeń potrafią zaskoczyć. Ważne jest, by sztangę utrzymywać na górnej części mięśni pleców. Nie bez znaczenia jest wybór obciążenia, które należy dostosować do możliwości osoby wykonującej ćwiczenia.
Ćwiczenie 2: Martwy ciąg
Martwy ciąg jest ćwiczeniem polegającym na podnoszeniu sztangi z podłogi do tego momentu, aż plecy oraz nogi w kolanach będą wyprostowane. Na końcu ćwiczenia barki powinny być odciągnięte, a uniesiona sztanga powinna znajdować się poniżej bioder.
Ćwiczenie 3: Wyciskanie sztangi w leżeniu/pozycji stojącej
Oba ćwiczenia są dość popularne i często wykonywane z uwagi na efektywność. Bardzo istotne jest jednak to, by w oby przypadkach pamiętać o prawidłowej technice. W razie wątpliwości warto poprosić o pomoc doświadczone osoby, by nie ryzykować kontuzją.
Fot. Shutterstock