Strop filigranowy jest to typowy strop płytowy zespolony. Zapewnia on niezwykłą trwałość, ale też możliwość kształtowania stropowej powierzchni. Kolejną jego zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale też niezwykle dobra izolacyjność akustyczna. Warto tutaj zwrócić uwagę na specyficzną konstrukcję. Otóż w stropie filigranowym stosuje się prefabrykowane, cienkie płyty żelbetowe. Są one zbrojone stalowymi kratownicami przestrzennymi, a także prętami. Warto wiedzieć, że układane są równolegle lub prostopadle do kratownic. Takie stropy pozwalają na przyspieszenie prac, a to za sprawą swojej wytrzymałości, a także sztywności. Nie bez znaczenia jest fakt, że rzeczywiście płyty można kształtować dobierając je pod kątem dowolnego kształtu stropu. Takie płyty wykonuje się na zamówienie, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie, a także kształt.
Zalety stropu filigranowego
Strop typu filigran ma wiele zalet. Niewątpliwie jedną z nich jest fakt, że skraca czas budowy. Otóż podczas wykonywania stropu od razu korzysta się z gotowych prefabrykatów, które posiadają zbrojenia. Dodatkowo ułatwiają pracę. Można wykonać cały strop nawet w dwa dni. Kolejną zaletą jest fakt, że nie trzeba wykonywać deskowania. Warstwę betonu układa się na płytach, które są elementem konstrukcji, ale też deskowaniem traconym nie bez znaczenia jest jeszcze fakt, że sam montaż jest niezwykle łatwy. Można ograniczyć także ilość wykonywanych prac wykończeniowych. W tym przypadku trzeba wiedzieć, że powierzchnia płyt od strony sufitu jest gładka, zatem nie ma konieczności wyrównywania i tynkowania powierzchni. Styki płyt wystarczy tylko zaszpachlować, a powierzchnię płyt można pomalować farbą czy nawet położyć tapetę. Oczywiście zaletą jest także fakt, że z pomocą tych płyt możecie także wykonać nawet bardzo duże konstrukcję i nadać stropowi wybrany kształt.
Montaż stropu filigranowego – o czym należy pamiętać?
Strop filigranowy jest niezwykle prosty, a wręcz banalnie prosty w montażu. Płyty dostarcza się na budowę, a następnie montuje je dźwigiem. Oczywiście nie można zapomnieć, że przed montażem trzeba jeszcze przygotować podpory montażowe, a dokładnie ustawić je w rozstawie takim jak znajduje się w projekcie. Na podpory stałe nakłada się jeszcze zaprawę cementową o grubości 2 cm, a potem można już przejść do montowania płyt. W tym przypadku jednak osoba obsługuje dźwig, zaś dwie następne korygują ułożenie płyt na podporach. Takie rozwiązanie wpisuje się w nowoczesne budownictwo. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Budmater: http://budmater.pl/.
Fot. Shutterstock